júl 28, 2017
2659 Views
Komentáre vypnuté na Aj neplnoletí môžu mať účet v banke

Aj neplnoletí môžu mať účet v banke

Written by

Závidia vaše menšie ratolesti staršiemu súrodencovi, že má svoj vlastný účet v banke a peniaze, s ktorými môže disponovať? Naučiť deti finančnej gramotnosti môžete aj pred dovŕšením ich plnoletosti. Účty pre mladých sú výhodnou voľbou vďaka ich cene a ponuke služieb, ktoré sa dajú využívať často aj bezplatne.

Kedysi bolo bežné, že účet v banke si väčšinou zakladali až dospelí, poprípade mladí, predtým ako išli študovať na vysokú školu. Dnes už nemusíte čakať, kým vaše deti prekročia hranicu dospelosti a osobný účet im môžete založiť vy ako zákonný zástupca.

V prípade, že má vaše dieťa občiansky preukaz, môže tak urobiť aj samé. Väčšina bánk ponúka neplnoletým, poprípade študentom do 26 rokov (niekedy aj  28 rokov) založenie a vedenie účtu len za minimálny poplatok, ale ak splnia určité podmienky, majú nárok získať osobný účet zadarmo.

Informácie pre rodičov

Svoj prvý účet – detský účet môže mať dieťa už od narodenia až po dovŕšenie pätnásteho roku. Ten, samozrejme, zakladá jeho zákonný zástupca a to na základe rodného listu dieťaťa. K tomuto účtu je možné uzatvoriť až 4 účty na sporenie, na ktoré môžete svojej ratolesti šetriť peniaze do budúcna, či už na štúdium, alebo iné potrebné veci. Každý zo sporiacich účtov si dieťa môže spravovať aj samo a pomenovať si ho podľa toho, na akú vec si v danom momente chce našetriť.

Bezplatne môže svoje financie presúvať z bežného konta na sporiace alebo naopak a nahliadať aj do internet bankingu alebo mobilnej aplikácie, kde môže sledovať výšku svojich úspor. Vy ako rodič sa však nemusíte obávať o prípadné straty financií z nevhodných platieb alebo výberov hotovosti, pretože túto možnosť dieťa k dispozícii nemá.

Sporiaci účet si môžete vybrať s výpovednou lehotou – ale pokiaľ chcete mať prístup k financiám na účte – vhodnejší je účet len s krátkou výpovednou lehotou alebo bez výpovednej lehoty. Pri výbere však buďte opatrní, aby ste nemuseli za predčasný výber platiť poplatok navyše.

Výhodou účtu pre dieťa už v tak mladom veku je to, že sa už odmalička učí hospodáriť s peniazmi, výhodne sporiť, používať platobnú kartu a pracovať s internet bankingom, čo neskôr určite využije. Keď váš potomok vyrastie a získa občiansky preukaz, môže v tomto účte pokračovať už na vlastnú zodpovednosť. Stačí, aby sa prišiel do niektorej z pobočiek banky ukázať aj s dokladom totožnosti a účet pre deti mu banka zmení na účet určený pre mladých od 15 do 18 rokov. Vy už však k jeho účtu prístup mať nebudete, čo môže byť na škodu, no ak svojmu dieťaťu v tomto naplno dôverujete, ono vašu dôveru nesklame.

Účet pre mladých

Ide váš syn či dcéra na strednú školu a chce so svojimi peniazmi disponovať? Existuje možnosť založiť si účet pre mladých od 15 do 18 rokov. Váš tínedžer si žiadosť o jeho založenie môže dokonca vyplniť aj online a zmluvu prísť podpísať na pobočku banky alebo prostredníctvom kuriéra. Tento účet si už však vyžaduje o niečo viac zodpovednosti, pretože vaše dieťa má plnú moc vykonávať všetky platby tak, ako aj na bežnom účte pre dospelých.

Rodičia, ešte stále váhate?

Ak si ešte stále nie ste istí, či by ste svojmu dieťaťu dopriali toľko voľnosti s jeho financiami, možno vás presvedčia výsledky zo štúdie Millennials+ od agentúry TNS Slovakia, ktorého sa zúčastnilo približne 1 500 ľudí. Až 90 % opýtaných malo záujem využiť možnosť svojmu najmenšiemu členovi rodiny založiť účet, alebo aby si ho založil ich tínedžer.

Samozrejme, že respondenti nechceli nechať nič na náhodu, a tak uviedli, že najvýhodnejšia by bola možnosť výhodného sporenia a nastavenia limitov, aby mali financie svojich detí aspoň čiastočne pod kontrolou. Na základe týchto podnetov sa mnoho bánk rozhodlo dať možnosť aj svojim najmenším klientom a zaviedlo účty pre deti a mladých.

Účty pre mladých od 15 rokov ponúkajú okrem bežných služieb mnohokrát aj špeciálne bonusy, možnosti zapojiť sa do súťaží o rôzne ceny a v neposlednom rade mladú kreatívnu dušu poteší aj možnosť vybrať si platobnú kartu podľa vlastných predstáv a odlíšiť sa tak od ostatných rovesníkov.

Navyše, vaše dieťa určite ocení, že doňho vkladáte dôveru, spravovanie vlastných peňazí ho naučí väčšej zodpovednosti a takisto lepšej orientácii v oblasti finančníctva. Tak čo, dosť presvedčivých informácií na to, aby ste vyskúšali nové účty pre deti a mladých?

Article Categories:
Ako na to