apr 7, 2022
406 Views
Komentáre vypnuté na 3 dôvody, prečo si založiť s.r.o.

3 dôvody, prečo si založiť s.r.o.

Written by

Doposiaľ ste nepodnikali, ale túžite stáť na vlastných nohách. Alebo možno už podnikáte ako živnostník, ale potrebujete podnikanie zmeniť na inú formu. V oboch prípadoch sa vám oplatí založiť eseročku. Vo väčšine ľudí rezonuje myšlienka, že založenie s.r.o. a následné vedenie podnikania touto formou je zložité. Táto myšlienka nie je správna. Podnikanie formu eseročky má mnohé výhody, ktoré vám uľahčia podnikateľský život.

1. Zníži sa rizikový faktor vášho podnikania

Založenie s.r.o. znamená, že v prípade neúspechu vás nečaká kompletný bankrot. Ako živnostník ručíte za záväzky firmy celým svojim firemným i súkromným majetkom. Keď začnete podnikať ako eseročka, všetka vaša finančná zodpovednosť bude siahať do výšky nesplateného základného vkladu, čo je vo väčšine prípadov 5000 €. Napriek zníženiu rizikového faktora budete v očiach vašich obchodných partnerov považovaný za solídneho. Eseročky majú vždy lepšie meno ako živnostníci. Navyše ak si založíte firmu, ktorá už bola vytvorená – služba ready made s.r.o., budete si istí, že ide o spoločnosť s ekonomickým a právnym statusom.

2. Viete optimalizovať vaše výdavky

Napriek tomu, že ako eseročka musíte viesť podvojné účtovníctvo, tak sa vám táto forma podnikania finančne oplatí z hľadiska daňového zaťaženia. V rukách šikovného účtovníka dokážete optimalizovať všetky daňové povinnosti. Spomínali sme výšku základného vkladu. Nemusíte sa obávať, že budete musieť daný vklad vložiť do banky a mať ho tým pádom k dispozícii ešte pred podnikaním. Od roku 2016 nie je nutné založenie s.r.o. podmieniť vkladom do banky. Pred zapísaním do obchodného registra vám stačí vyhlásenie správcu vkladu, že základné imanie bolo splatené v hotovosti. Reálne nikto nezisťuje, či danou sumou disponujete.

3. Nemusíte platiť žiadne odvody

V prípade, že budete spoločníkom i konateľom firmy, tak nemusíte platiť žiadne odvody do sociálneho zabezpečenia. Platiť budete musieť len zdravotné poistenie. V prvých rokoch podnikania vám tieto ušetrené peniaze môžu prísť vhod. To by vám vedeli potvrdiť živnostníci, ktorých odvody nesmierne zaťažujú, a to hlavne v mesiacoch s nižším príjmom. Na záver musíme dodať, že podnikanie formu s.r.o. sa oplatí každej stredne veľkej firme alebo živnostníkovi, ktorého ročné príjmy presahujú 20 tisíc eur.

 

 

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to