mar 23, 2022
353 Views
Komentáre vypnuté na Zopár tipov, ako naplánovať osvetlenie domu

Zopár tipov, ako naplánovať osvetlenie domu

Written by

Začali ste stavať dom a postupne sa zameriavate aj na detaily? Osvetlenie by malo byť súčasťou celkového architektonického plánu a mali by ste mu venovať primeranú pozornosť. V opačnom prípade môžete časom prísť na to, že vám osvetlenie nevyhovuje, máte v dome prílišnú tmu alebo si pri práci tienite na pracovný priestor.

Vytvorte si v hlavne plán rozmiestnenia nábytku

Po postavení hrubej stavby prichádzajú na rad elektrikári. S odborníkmi v tejto sfére musíte spolupracovať a spolu s nimi naplánovať, kade budú viesť elektrické rozvody, kde budete mať zásuvky a v akých miestach chcete umiestniť stropné svietidlá alebo nástenné lampy. Nenechávajte si toto plánovanie na poslednú chvíľu. Je nutné, aby ste počas inštalácie káblov mali predstavu o tom, kde bude stáť nábytok. Počas tohto procesu nezabudnite ani na vonkajšie osvetlenie. Prístupové cesty, garážová brána, hlavný vchod i terasa si zaslúžia rovnakú pozornosť ako interiér.

Každé svietenie musí byť funkčné a úsporné

V dnešnej dobe zdražovania energií dbajte na to, aby malo každé svietidlo zmysel. Osvetlenie by malo svietiť len tam, kde to naozaj potrebujete. Vo všetkých lampách dajte prednosť úsporným a LED žiarovkám. Na niektorých miestach vám budú stačiť LED pásy, ktoré vyzerajú skvele a tlmene osvetlia tmavé kúty či nábytok. Všetky LED technológie sú navrhnuté tak, aby premieňali energiu len na svetlo a nie na teplo, ako tomu bolo u starých žiarovkách. Energie môžete ušetriť aj tak, že si do všetkých svietidiel nainštalujete funkciu stmievania a na prechodových a vstupných bodoch napojíte svetlá na senzory pohybu. Všetky moderné LED technológie sú dostupné na stránkach e-shopu ledprodukt.sk.

Na čo nezabudnúť v jednotlivých izbách

Začneme chodbou, kde by ste mali umiestniť už spomínané senzory pohybu. Ak máte v dome schodisko, nalepte na jednotlivé schody LED pásy. Na schodoch vyzerajú dobre aj malé, bodové svetielka. V obývacej izbe sa sústreďte na výber hlavného osvetlenia, ktoré by dizajnovo malo ladiť so zvyškom zariadenia. Pri pozeraní televízie vám bude stačiť LED svietenie vo forme pásov alebo aj stojaca lampa. V spálni s rozmyslom vyberajte nočné lampičky a osvetlenie do šatníka. V kuchyni je nutné osvetliť hlavne pracovnú dosku a jedálenský stôl. Na týchto miestach vám dobre poslúžia lustre, ktoré sa dajú polohovať do rôznej výšky.

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu