okt 8, 2021
1303 Views
Komentáre vypnuté na Snehové reťaze na štvorkolky? Nejde o žart, ale o zákonom stanovenú podmienku

Snehové reťaze na štvorkolky? Nejde o žart, ale o zákonom stanovenú podmienku

Written by

Snehové reťaze patria do výbavy každého vozidla, ktoré sa v zime chystá jazdiť mimo mesta. V horách bez reťazí vám hrozia viaceré riziká. Nejde len o pokutu. Bez snehových reťazí môžete skončiť v záveji alebo sa šmykom dostať mimo vozovku. Možno vás však ani nenapadlo, že snehové reťaze musia so sebou voziť aj majitelia štvorkoliek.

Štvorkolka je vozidlo ako každé iné

Veľa ľudí si myslí, že štvorkolky sú hračkou a slúžia na pobavenie ako napríklad snežné skútre Lynx alebo motorky. Nie je to pravda. Štvorkolky sú vo svete celkom bežné vozidlá určené na jazdu po diaľniciach a na prácu v záhrade či na poli. Je to tak, že ak si kúpite výkonnú štvorkolku, ktorá vytiahne rýchlosť nad 80 km/h, môžete s ňou pokojne jazdiť po diaľnici. A takéto výkonné štvorkolky už nie sú ničím výnimočným. Z uvedeného vyplýva, že ak budete jazdiť po cestách, mali by ste mať k štvorkolke všetky doklady ako k automobilu. Štvorkolka je síce vozidlom, ktorý by sme zaradili medzi automobil a motorku, ale na jej riadenie vám stačí klasický vodičský preukaz typu B. Nezabudnite na to, že štvorkolku musíte dať poistiť a prejsť s ňou cez technickú kontrolu. Týka sa to aj štvorkoliek úžitkových, pretože napríklad po vyjdení z poľa celkom iste budete musieť prejsť kúsok cesty cez spevnenú vozovku. Ešte na jednu vec si dávajte pozor. V prípade jazdenia so štvorkolkou po lese, jazdite len s povolením majiteľa alebo po vyhradených areáloch. Síce veľmi zriedkavo, ale predsa len je občas vidieť štvorkolku na ceste aj počas zimy. Stačí, aby sa jazdec obliekol do zateplenej kombinézy, na hlavu si nasadil helmu s kuklou, na ruky obliekol vyhrievané rukavice a zvládne riadenie za každého počasia. Tu sa však vynára otázka: Je potrebné na jazdenie po horských cestách nasadiť na štvorkolku snehové reťaze?

Bez reťazí do hôr nejazdite ani so štvorkolkou

Keď sa pozrieme ešte bližšie na zákony, zistíme, že každé vozidlo, ktoré má viac ako tri kolesá, musí rešpektovať príkazovú značku snehové reťaze. Preto pri ceste do hôr alebo do úsekov, kde danú značku nájdete, musíte snehové reťaze v štvorkolke voziť a po nasnežení ich nasadiť na pneumatiky. Presne ako u automobilu je nutné na štvorkolku nasadiť snehové reťaze na jej hnaciu nápravu. Po inštalovaní reťazí smiete jazdiť maximálnou rýchlosťou 50 km/h. Tam, kde sa označený úsek skončí, je nutné snehové reťaze z pneumatík ihneď zosadiť. Možno sa vám zdá toto nariadenie nelogické, pretože štvorkolka bez problémov prejde cez akýkoľvek terén, ale zákon je zákon.

 

 

Article Categories:
Ako na to