feb 13, 2020
1436 Views
Komentáre vypnuté na Plastové okná v kocke

Plastové okná v kocke

Written by

Plastové okná sú dnes bežnou súčasťou väčšiny domácností. V nasledujúcom článku sa pozrieme na všetko, čo o nich potrebujete vedieť.

Kovanie a farba

V prípade že máte problém s kovaním, je vhodné ho premazať špeciálnymi prípravkami. Vykonanie tejto procedúry sa odporúča dva krát ročne a to na jeseň a jar.
Plastové okná Bratislava ponúkajú napríklad biele profily, ktoré sú jednoduchšie na údržbu a na ich čistenie môžete použiť bežný saponátový roztok. Vyhnite sa používaniu agresívnych prípravkou, ktoré by mohli poškodiť povrch a farebnú stálosť. Medzi tieto prípravky patrí benzín či riedidlá.
Jemné škrabance môžete jednoducho odstrániť tekutým, jemne abrazívnym prostriedkom.

Nastavenie okna

Nastavenie okien je potrebné urobiť vždy, ak počujete zadrhávanie okna pri otváraní alebo zatváraní. K jeho nastaveniu budete potrebovať takzvané imbusové kľúče. Horný záves okna nastavíte tak, že musíte otvoriť samotné krídlo okna – skrutka sa nachádza na rohovej časti obvodového kovania. Pri dolnom závese skrutky nájdete pod krytkou.
Nesprávne nastavené okno môže spôsobovať aj únik tepla.

Možné smery nastavenia okien

Nastavenie okien sa dá vykonať  v dvoch smeroch. Čo sa týka horného závesu, okno je možné nastaviť doľava a doprava. V prípade dolného závesu máte viac možností, smerom doľava a doprava, hore a dole, ale taktiež dopredu a tiež aj dozadu.
Nezabúdajte na ponechanie vôle medzi časťami krídla a rámu z dôvodu tepelnej rozťažnosti materiálu, z ktorého je okno vyrobené.

Všímajte si tieto parametre

Dôležitým prvkom či hodnotou, ktorú by ste mali skontrolovať pred kúpou okien je súčiniteľ priepustnosti tepla (Uw). Tento činiteľ sa zisťuje buď pomocou výpočtu alebo merania. Pochopiteľne, že hodnoty môžu byť rôzne – pri drevených oknách sú hodnoty nízke, teda je nízka i tepelná vodivosť daného materiálu. Vo všeobecnosti platí, že čím je hodnota Uw nižšia, tým má okno lepšie tepelné i izolačné vlastnosti, aj keď nie vždy je to pravidlo. Ak sa chystáte kúpiť dvere, v tomto prípade si všímajte parameter Ud, ktorý znamená v podstate to isté, čo predchádzajúci parameter Uw.

Či už kupujete okná alebo plastové dvere, vždy dbajte na kvalitu. Plastové okná cena a jej výška závisí na kvalite použitých materiálov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu