sep 3, 2022
224 Views
Komentáre vypnuté na Nielen zlato, ale i diamanty. Na čo slúži zlatnícka váha a aké sú jej špecifiká? 

Nielen zlato, ale i diamanty. Na čo slúži zlatnícka váha a aké sú jej špecifiká? 

Written by

Keď do letnej bublaniny vďaka odchýlke kuchynskej váhy dáme o 1 gram múky viac, veľkej – ak vôbec nejakej – škody sa obávať vôbec nemusíme. Ak by v klenotníctve vážili zlatú retiazku a jej hmotnosť by určili o 1 g vyššiu ako v skutočnosti, škoda by bola výrazne väčšia. Pri 24-karátovom zlate by to bol rozdiel v cene približne 55 eur. Našťastie, slovenská legislatíva si vyžaduje pri vážení zlata či iných vzácnych kovov alebo drahých kameňov používať certifikovanú zlatnícku váhu. Čím je špecifická? 

Na čo sa používajú zlatnícke váhy? 

Odpoveď nájdeme už v samotnom názve zlatnícka váha: skutočne, tieto zariadenia sa využívajú na váženie zlata, ale tiež iných cenných kovov, ako striebro, platina či bronz. Zlatnícke váhy si však nájdu svoje uplatnenie tiež pri meraní hmotnosti drahých kameňov – diamantov, smaragdov, rubínov a iných. 

Svoje využitie tak nájdu najmä v klenotníctvach, zlatníctvach, záložniach či v dielňach umeleckých šperkárov. Prirodzene, toto zariadenie však môže poslúžiť prakticky na akýkoľvek iný účel váženia, pri ktorom sa vyžaduje čo najvyššia presnosť. 

Ide však v podstate o  alternatívu napríklad laboratórnej váhy: cena kvalitných zlatníckych váh sa zvyčajne pohybuje rádovo v stovkách eur. Tento typ váh musí mať taktiež úradné overenie, ktoré si v prípade zlatníctiev a klenotníctiev vyžaduje samotná legislatíva SR.  

Aká je presnosť zlatníckej váhy 

Jednou zo základných požiadaviek na zlatnícku váhu je vysoká presnosť. Najčastejšie sa tak stretávame s presnosťou – odchýlkou 0,1 alebo 0,01 g. Výnimkou však nie sú ani zlatnícke váhy s presnosťou 0,005 g, alebo aj lepšou. Presnosť ovplyvňuje najmä váživosť zlatníckej váhy, teda maximálna hmotnosť, ktorú je zariadenie schopné odmerať. Tá býva rozličná: od 300 cez 600 až po 3000 g a viac. 

Niektoré zlatnícke váhy majú tiež funkciu umožňujúcu justáž (nastavenie váhy) samotným používateľom.Majú totiž zabudované závažie priamo vo váhe. Ide o tzv. Pull & Push funkciu, ktorá sa vykonáva pomocou páčky v zadnej časti váhy. Používateľ ju jednoducho vytiahne a následne vsunie späť, vďaka čomu sa závažie zabudované vo váhe uvedie do  pohybu a celý proces justáže je možné sledovať na displeji váhy

 

zlatnícke váhy

Aké ďalšie vlastnosti či funkcie majú zlatnícke váhy

Zlatnícke váhy majú zväčša nižšiu váživosť, rádovo v stovkách gramov, i to je dôvod, prečo často disponujú špeciálnou ochranou proti preťaženiu. Používateľ na ňu môže naložiť pokojne i 10-násobok maximálnej meranej hmotnosti a váhu to nepoškodí. Zlatnícke váhy zväčša tiež dokážu počítať množstvo jednotlivých kusov zlata či drahých kameňov, rovnako zvládnu sčítať výsledky jednotlivých vážení alebo aj stanoviť hustotu váženej látky

Od zlatníckej váhy používateľ očakáva rýchlu stabilizáciu výsledkov váženia – aspoň do 1 sekundy. Zaujímavou je i funkcia percentuálneho váženia. Tu si používateľ stanoví referenčnú hmotnosť, na základe ktorej dokáže váha vypočítať percentuálny podiel hmotnosti skutočnej, práve meranej. 

Chcete sa o váhach dozvedieť viac? Navštívte stránku www.digitalne-vahy.sk

 

Zdroj: https://unsplash.com/

Article Categories:
Ako na to