dec 19, 2019
2296 Views
Komentáre vypnuté na História postele, alebo ako sme sa dostali ku súčasnému pohodliu

História postele, alebo ako sme sa dostali ku súčasnému pohodliu

Written by

Každý miluje spanie v pohodlnej posteli. V skutočnosti väčšina ľudí trávi tretinu svojho života v posteli. Ľudia začali používať matrac alebo typ trvalej podstielky hneď, ako sme začali opúšťať kočovné správanie a obrátili sa na dlhodobé rezidencie. Tento posun k trvalejšiemu bývaniu, často v jaskyniach, bol do značnej miery spôsobený našou túžbou zamerať sa viac na poľnohospodárstvo a udržateľný život na jednom mieste doplnený poľnohospodárstvom.

Postupom času sa postele vyvíjali a do 18. storočia sa postele začali veľmi podobať našej moderným verziám, ako materasso postele, kedy používali obal, ktorý sa mohol plniť rôznymi materiálmi. Počas tohto obdobia sa matrac plnil mäkkými materiálmi, ako je vlna, bavlna, kokosové vlákna a vlásie.

Starodávne postele

Kedy boli postele vynájdené? Môže byť ťažké určiť pôvodný bod pôvodu alebo presný dátum, ale je pravdepodobnejšie, že súvisí s konkrétnym regiónom a ľuďmi. Modernejšie postele však akceptovali dátumy vynálezov spárované s vynálezcami.

Od obdobia neolitu začali ľudia používať podstielky pokryté trávou, listami, slamou a zvieracími kožami. Spánok na tejto kombinácii materiálov uľahčil oddych a uspokojenie, takže sa oficiálne začal vývoj matracov. Ďalším dôležitým krokom vo vývoji postelí bolo ich zdvihnutie z podlahy. Pomáha to predchádzať prievanu a nečistotám.

Poklasická história

V 15. storočí, počas renesancie, vznikla súčasná štruktúra matraca. Na vytvorenie sa použili dlhé tenké vrecká plné peria a listov. Materiály boli rôzne, ale v niektorých prípadoch boli vyrobené z luxusných materiálov, ako sú zamat a hodváb. Počas tohto obdobia sa postele tiež zväčšovali a niektoré boli dlhé 2 až 3 metre.

Moderná história

Počas tohto obdobia sme tiež začali vidieť rámy železných postelí. Železo bolo skvelým spôsobom, ako odradiť a odstrániť chyby drevených rámov postele.

Myšlienka oceľovej matrace sa začala v 19. storočí, krátko po vynáleze oceľovej cievky pre nábytkové sedadlá. Až do tridsiatych rokov však neboli všeobecne akceptované a používané.

V 20. storočí vznikol vynález pružiny v boxe, vďaka ktorej boli spiace povrchy stabilnejšie a rovnomernejšie alebo menej hrudkovité. Videli sme tiež uvedenie latexových matracov, futónov, nafukovacích matracov, pamäťových pien a nespočetných ďalších pien, ktoré na trh prichádzajú každý deň.

Peny sa rýchlo vyvíjajú. Niektoré dizajny teraz zahŕňajú gélové infúzie, grafitové infúzie, pokročilé textílie, lamelový rošt, ktoré zvyšujú priedušnosť, podporujú zónovanie a mnoho ďalších nových inovácií.

Namiesto toho, aby boli vyrobené iba z pamäťovej peny, používajú tiež iné materiály ako polyuretán, prírodné aj syntetické peny, husté nosné peny a kombináciu rôznych pien a pružinových cievok známych ako hybridný dizajn. Mnoho spoločností má svoje vlastné proprietárne peny, ktoré sú jedinečné pre ich produkt.

 

 

Article Categories:
Ako na domácnosť