jan 23, 2024
1349 Views
Komentáre vypnuté na Arónia vo svete nápojov: toto Vás prekvapí!

Arónia vo svete nápojov: toto Vás prekvapí!

Written by

Arónia sú malé bobule tmavej farby, pripomínajúce čierne ríbezle. Ich chuť sa môže líšiť v závislosti od stupňa zrelosti bobúľ v čase zberu, bývajú však prevažne ,,kyslasté“. Veľa nadšencov zdravého životného štýlu ich vyhľadáva, pretože arónia je považovaná za jeden z najbohatších zdrojov rastlinných antioxidantov. Je skvelým zdrojom vlákniny, vitamínu C, mangánu, a to s minimálnym obsahom kalórií či tukov.

Áronia ako superpotravina

Okrem pozitívneho vplyvu na oslabenú imunitu, choroby srdca, pečeň, rakovinu, cukrovku, kožné problémy atď., nedávne štúdiá zistili, že polyfenoly v plodoch arónie majú stimulačný účinok na rast črevnej mikroflóry, podporujú zdravé trávenie a znižujú zápal v črevnej výstelke. Preto určite zaraďte tieto bobule do vášho jedálnička, či už vo forme:

  • ako čerstvé, popr. sušené či mrazené ovocie – pozor však na pocit sucha v ústach, ktoré často zanechajú po takejto konzumácii
  • ako šťava z arónie, smoothie alebo džús – kľudne môžete skombinovať aj s iným ovocím či zeleninou
  • ako prísadu do koláčov a dezertov
  • ako džemy
  • ako prísadu do čajov, kávy a vína
  • ako výživový doplnok v práškovej forme

Smoothies s aróniou

Máte doma bobule arónie a neviete, čo raňajkovať? Skúste populárne smoothie, ktoré zasýti aj dodá telu potrebné živiny. Kvôli výrazne kyslej až ostrej chuti arónie, môžete z ovocia zakomponovať napríklad jahody či banány, poprípade pridať med, agáve či iné prírodné sladidlo. Krémovú konzistenciu správneho ,,smoothie drinku“ dodá napríklad rastlinné mlieko alebo grécky jogurt. Pre aktívnych športovcov, ktorí chcú zvýšiť obsah bielkovín, pridajte aj jednu odmerku vášho obľúbeného proteínového prášku. Aj keď je najlepšie konzumovať smoothie okamžite, aby ste si zachovali jeho čerstvosť a výživné látky, môžete ho uchovať vo vzduchotesnej nádobe v chladničke do 24 hodín. Pred pitím ho dobre premiešajte.

Domáci džús z arónie

Ak hľadáte osviežujúci a zdravý nápoj, šťava z arónie je plná antioxidantov, vitamínov, minerálov a má lahodnú kyslastú chuť. Vložte umyté bobule do mixéra s trochou vody a miešajte, kým nie je hladká konzistencia. Preceďte zmes cez sitko, aby ste odstránili všetky veľké kúsky. Pridajte trošku medu na osladenie, dajte do chladničky a domáci džús pite  v prípade oslabenej imunity alebo keď potrebujete ,,nakopnúť“ telo energiou.

Bobuľové víno z arónie

Víno z bobúľ arónie sa vyrába ich drvením a následným kvasením. Proces kvasenia môže trvať niekoľko týždňov a víno často dozrieva rok alebo viac, kým je pripravené na pitie. Má tmavočervenú farbu a kyslú, ovocnú chuť. Môžete si ho vychutnať samostatne alebo použiť v koktailoch a iných receptoch.

Bobule arónie rastúce na kríkoch dozrievajú koncom leta, kedy ich bezpečne môžete konzumovať. Určite sa nimi ,,predzásobte“ nech ich máte k dispozícii počas celého roka. Vaše telo sa vám za to poďakuje.

Article Categories:
viem viac