nov 26, 2020
1399 Views
Komentáre vypnuté na Ako je to z clom pri dovoze tovaru z Číny

Ako je to z clom pri dovoze tovaru z Číny

Written by

Najvýraznejšou výhodou pri dovoze tovaru z Číny je určite ušetrenie finančných prostriedkov. To umožňuje silná cenová politika tohto trhu.

Veľké množstvo ľudí dnes sonduje aj iné trhy ako tie európske. Mimoriadnej popularite sa teší dovoz tovaru z Číny. V tejto dobe ponúkajú miestni výrobcovia značky či samotné produkty konkurenčnej kvality, ako tomu je v Európe či vyspelých zámorských krajinách. Stále však treba byť obozretný. Ide o odlišnú mentalitu a vybaviť všetky administratívne úkony s dodávateľmi môže byť poriadne náročné. Problémom môže byť aj clo pri dovoze z Číny.

Skvelým spôsobom, ako sa vyhnúť nečakaným finančným výdavkom či dokonca nesplnenia si týchto povinností, je vyhľadať pomoc zo strany skúsenej spoločnosti, ktorá sa tomu dlhodobo venuje. Jednou z nich je aj INVELT, ktorá v tomto obore funguje už od roku 2005. V rámci balíkov služieb nájdete aj napríklad poradenstvo pri výbere dodávateľa, zabezpečenie vzoriek tovaru, osobné overenie kvality produktov vďaka zamestnancovi priamo na mieste, odsledovanie homologizácie s európskym trhom, kontrola exportovaného tovaru, sprostredkovanie tovaru a jeho dovoz až k vám na Slovensko a hlavne preclenie komodít.

Kedy sa platí clo pri dovoze z Číny

Mnoho ľudí nemá presné informácie o tom, kedy sa platí clo pri dovoze tovaru zo zahraničia. V prípade Číny o to viac. Treba si uvedomiť, že podobné trhy sa nachádzajú mimo Európskej únie. Ako sme už spomenuli vyššie, najlepším krokom je tieto starosti nechať na spoľahlivú spoločnosť, ktorá to má za určitý poplatok v náplní práce.

Práve nízke či dokonca žiadne clo alebo DPH pri nákupe z tohto dnes už ekonomického giganta mimoriadne zvýhodňovalo cenu tovaru oproti nášmu či európskemu trhu. Európska únia však v tomto roku zakročila. To znamená, že tieto dve položky budú pri dovoze z Číny platné aj pre lacnejší tovar s cenou do 22 Eur. Na druhej strane sa uľahčia „papierovačky“, keďže bude pri colnom konaní potrebných až trikrát menej údajov ako doteraz. Trh Európskej únie takto chce zmierniť prísun zásielok zo zahraničia.

Pri tovare do 150 Eur bude potrebná platba DPH vo výške 20 %. To znamená, že napríklad pri tovare v hodnote napríklad 40 Eur bude daň z pridanej hodnoty činiť 8 Eur. Práve o túto sumu bude jeho cena vyššia. Tovar v sume nad 150 Eur musel aj doteraz podliehať colným konaniam. Hodnota cla sa momentálne pohybuje od 3 do 11 %. Zaplatiť bolo nutnú aj daň z pridanej hodnoty. Colné konania sa netýkajú GPS navigácií, smartfónov, notebookov, počítačov či podobných elektronických zariadení.

Situáciu však zmenila aktuálna situácia okolo koronakrízy. Aby sa mohli na tieto zásadné zmeny zodpovedne pripraviť jednotlivé členské štáty Európskej únie, účinnosť zmien sa posúva na 1. júla 2021.

Čo je to antidumpingové clo?

Dovoz tovaru z Číny môže skrývať ďalší nečakaný poplatok. Je ním antidumpingové clo. Jeho výška je vymedzená v oficiálnom zásobníku Európskej únie. Ide o extra clo nad rámec toho štandardného. Nevzťahuje sa však na všetok tovar. Vo všeobecnosti sa dá napísať, že sa s ním nestretnete pri dovoze výrobných zariadení či strojov. Väčšinou je nutné ho zaplatiť pri dovoze výrobných výstupov z tejto krajiny, prípadne aj pri niektorých hotových výrobkoch.

Zoznam dovozných položiek si treba ale pravidelne skontrolovať, keďže sa pravidelne mení, to platí aj o jeho výške. Postupne ich na zoznam pridáva Európska únia na podnet samotných členských štátov. Aby vám konečná cena nakoniec nevyskočila do nečakaných výšin, poraďte sa o antidumpíngovom cle so spoločnosťou INVELT. Vyznať sa v zozname výrobných vstupov či hotových výrobkov, pred ktorými prísunom na európsky kruh sa krajiny týmto chránia, je totiž časovo náročné a poriadne zložité.

 

Odkaz

dovoze z Číny –

Article Categories:
Ako na to