aug 9, 2022
238 Views
Komentáre vypnuté na Aké náklady je nutné zarátať k prenájmu jachty?

Aké náklady je nutné zarátať k prenájmu jachty?

Written by

Ak vás láka predstava dovolenky na mori, tak je možné ju realizovať ešte túto sezónu. Ponuka jácht a lodí na prenájom je široká. Počas septembra sa vám dokonca podarí nejaké to euro ušetriť, pretože na jeseň sa cena prenájmu znižuje. Počasie v obľúbenom Chorvátsku je nádherné do októbra, takže vám nič nebráni vyraziť za novými dobrodružstvami. Pozor však na to, že k cene prenájmu lodi je nutné prirátať ďalšie výdavky.

Mimo hlavnej sezóny ušetríte

Ak máte priškrtený rozpočet, je lepšie sa plaviť mimo sezóny, ktorá je od mája do polovice júna a začína na konci augusta. V tomto období môže byť prenájom jachty aj o polovicu lacnejší. Väčšina lodí sa prenajíma od soboty do soboty. Možno vo vašom okolí niekto kúpil jachty na predaj a pošťastí sa vám od tejto osoby loď prenajať.

Služby kapitána lode

Počas plavby na menšej lodi vám bude stačiť prenajať služby kapitána. Rátajte s touto možnosťou aj s ohľadom na voľné lôžko pre vodcu lode. Ideálne by bolo, keby sa vo vašom okolí našla osoba, ktorá je oprávnená loď kormidlovať. Skúste sa v práci spýtať a možno natrafíte na kamaráta s oprávnením. Dávajte si pozor na to, aby mal zložené kapitánske skúšky. Na plavbu po mori nestačí kurz vodca malého plavidla. Ak si kapitána zaplatíte, ste povinný mu zabezpečiť okrem lôžka i stravu.

Poplatky za upratovanie

Pred prevzatím lode budete musieť zaplatiť prenajímateľovi poplatok za záverečné upratovanie lode. Cena zahŕňa aj posteľnú bielizeň či prenájom plynových varičov. Značne vysoká je tiež vratná kaucia. Kaucia vám bude po plavbe vrátená, ak na lodi nevzniknú žiadne škody. Poplatok je nutný, keďže lode na predaj nie sú lacná záležitosť. Pre vyplávaním sa platí tiež za pečiatku na zoznam posádky, ktorý musíte mať so sebou počas celej plavby.

Zakotvenie v prístave a palivo

V prípade, že sa budete plaviť značnú časť času s pomocou plachiet, ušetríte na nafte, ale vždy nejakú budete potrebovať natankovať. Tankovanie nafty je možné len vo väčších prístavoch. Za kotvenie v prístave sa platí poplatok. V poplatku je zahrnuté okrem kotvenie doplnenie vody, elektrina či sprchy a toalety v prístave.

Jedlo a nápoje

Na lodi potrebujete samozrejme niečo jesť a piť. Odporúčame si so sebou zobrať gril. Grilované pochúťky ako ryby na lodi chutia o niečo viac ako na súši. Nezabudnite na dostatočné množstvo balenej vody a nejaký ten drink na zdvihnutie nálady.

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to