mar 12, 2020
3859 Views
Komentáre vypnuté na Protihlukové okná existujú. Ako fungujú?

Protihlukové okná existujú. Ako fungujú?

Written by

Bývate pri rušnej ceste, priemyselnom areáli alebo máte neprispôsobivých susedov, ktorí si radi robia žúrky? V tom prípade vám pomôžu protihlukové sklá, ktoré sú jedným z viacerých riešení.

Nejde len o sklo, ale aj jeho napojenie

Odborníci tvrdia, že akustickú izoláciu nedokáže vytvoriť len sklo, ale kľúčovým je jeho napojenie na krídlo okna a rám. Ak teda okenné krídlo nedolieha správne na celú plochu rámu s potrebným prítlakom, proti vysokému hluku sa nedokážete ubrániť ani špeciálnym protihlukovým sklom. Najlepším riešením je ale výmena starých okien za nové, pretože tie poskytujú úplne iné vlastnosti, ako okná vyrábané dávnejšie. Samozrejme, okná s lepšou izoláciou proti hluku sú finančne náročnejšie než tie klasické, no z dlhodobého hľadiska ide o veľmi dobrú investíciu. Ak je hluk jedným z vašich životných problémov, žiadne peniaze vám pokoj nenahradia. Túto možnosť by mali využiť najmä ľudia, ktorí žijú v centre miest, pri rušných cestách, areáloch alebo pri neprispôsobivých susedoch, s ktorými si už dlho neviete dať rady.

Vymeňte rovno všetky okná

Vymeniť jedno alebo dve okná sa vám neoplatí, pretože ak chcete dokonalú zvukovú izoláciu, treba vymeniť všetky okná v dome alebo byte a aj vchodové dvere. Je jedno, či si vyberiete plast, drevo alebo hliníkové okná, všetky musia byť rovnaké a kvalitné.  Pri rozhodovaní a kúpe okien a dverí sa budete musieť zamyslieť nad mnohými otázkami, inak si zo širokého sortimentu nikdy nevyberiete. Hoci je plast na Slovensku stále najpredávanejším a to najmä kvôli cene, hliníkové dvere a okná sú z roka na rok obľúbenejšie. Dôvodom je ich odolnosť a veľmi dlhá životnosť, ktorá môže pokojne presiahnuť aj 100 rokov. Odolné sú aj voči rôznym poveternostným podmienkam a mechanickému poškodeniu, takže ich len tak nezničíte vy a ani deti. Hliník je veľmi dobrým riešením pre majiteľov moderných stavieb, ktorí chcú nadčasovú a dizajnovo dokonalú nehnuteľnosť. Dom s veľkými presklenými plochami dnes nie je ničím výnimočným, no v takom prípade na drevo alebo plast zabudnite. Žiadny iný materiál, ako hliník, nedokáže ťažké nadrozmerné sklo udržať, preto si výber okien premyslite dopredu. Ak sa pozrieme na kritérium hliníkové vchodové dvere cena tak zistíme, že ide o vyššiu investíciu,  no tá sa vám o pár rokov vráti. Pri zasklení domu myslite dlhodobo, čím si ušetríte ďalšie náklady a aj čas na výmenu.

Article Categories:
Ako na dom a zahradu