aug 4, 2022
395 Views
Komentáre vypnuté na Môžu snehové reťaze poškodiť kolesá?

Môžu snehové reťaze poškodiť kolesá?

Written by

V zime počas jazdy v horách vám nezostáva nič iné ako voziť so sebou reťaze a v pravý čas ich použiť. Mnohí šoféri s nasadením reťazí váhajú z viacerých dôvodov. Jedným z týchto dôvodov sú obavy z poškodenia plášťu pneumatiky či diskov. K poškodeniu kolies nepríde, ak si vyberiete vhodné reťaze a hlavne sa ich naučíte adekvátne používať.

Reťaze používajte iba v zasneženom teréne

Prvým pravidlom je, že snehové reťaze na osobné vozidlá alebo reťaze na dodávky používajte len v zasneženom teréne. Ak reťaze z kolies neodmontujete po prejdení zasneženej trasy, k poškodeniu pneumatík či samotných reťazí príde už po pár kilometroch jazdy. Mohutné snehové reťaze môžu poškodiť aj asfaltovú cestu. Držte sa vždy pravidla, že ihneď po prejdení rizikového úseku alebo v prípade, že vidíte pod slabou vrstvou snehu asfalt, je ten správny čas snehové reťaze odinštalovať.

Problémom môže byť nízky podbeh

Okrem pneumatík môžete nesprávnym výberom snehových reťazí poškodiť podbeh. Niektoré vozidlá majú priestor medzi podbehom a pneumatikou veľmi úzky. Ide o vozidlá s rozmernejšími diskami kolies. Pre tieto vozidlá kupujete špeciálne zimné a letné pneumatiky, budete sa musieť zmieriť s tým, že je nutné kúpiť aj špeciálne snehové reťaze. Počas kúpy reťazí si overte modelovú radu a tiež šírku ôk reťazí. Pozor na to, že na prvý pohľad sa môže zdať priestor pod podbehom dostatočne široký, ale pri jazde spôsobia reťaze problémy. Mohlo by prísť k zničeniu podbehu alebo odpruženia.

Citlivé elektronické zariadenia

V modernejších vozidlách sú nainštalované rôzne elektronické zariadenia, ktoré citlivo reagujú na vibrácie. Napríklad nepriamy snímač tlaku pneumatík môže mať pri nasadených reťaziach problém s rozoznaním, aký je aktuálny tlak v pneumatikách. Podobne sú na tom rôzne senzory, ktorých otrasy nasadených snehových reťaziach mätú. Priamo výrobcovia na tieto vozidlá neodporúčajú inštaláciu oceľových snehových reťazí.

Riešenie na každý problém

Čo robiť, keď si vaše vozidlo nerozumie s kovovými reťazami? Kúpte mu textilnú náhradu. V minulosti neboli textilné snehové reťaze schválené v mnohých krajinách, ale pred pár rokmi prišli na trh reťaze s názvom AutoSock. AutoSock sú plnou a zákonom akceptovateľnou náhradou za kovové reťaze vo všetkých krajinách EU.

 

 

 

Article Tags:
Article Categories:
Ako na to