nov 22, 2022
221 Views
Komentáre vypnuté na Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť

Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť

Written by

Zrak je veľkým darom a väčšina z nás ho asi najviac dokáže oceniť až vtedy, keď nastanú prvé problémy. Môžu za tým byť genetické zmeny, dôsledky choroby, rôzne poškodenia, ale tiež ten najprozaickejší dôvod – pribúdajúci vek. Očiam by sme teda mali venovať náležitú pozornosť ešte skôr, ako sa prejavia prvé poškodenia či známky slabšieho videnia.

Očné lekárstvo – veľká pomoc pre malý orgán ľudského tela

Ľudské oko je veľmi zložitý, a zároveň veľmi dôležitý zmyslový orgán nášho tela. Len vďaka očiam dokážeme vnímať, vidieť a rozoznávať svet okolo nás – jednoduché vysvetlenie zložitého a veľmi komplexného procesu vnímania farieb, svetla a jeho intenzity, vzdialenosti či priestorového usporiadania. Toto všetko však dokáže len zdravé oko. Medicína za posledné roky posunula svoje hranice liečby na úroveň, ktorá dokáže zvrátiť alebo prinajmenšom zmierniť poškodenia očí či rôzne poruchy videnia na úroveň, ktorá nám umožňuje žiť plnohodnotne a bez obmedzení.  

Oftalmológia, teda očné lekárstvo v Trnave, sa okrem diagnostiky a liečby zameriava aj na prevenciu očných ochorení. Okrem základných očných vyšetrení, ako je meranie zrakovej ostrosti, očného tlaku či vyšetrenie zadného pozadia, sa oftalmológia špecializuje aj na zložitejšie úkony a zákroky. Niektoré z nich patria do skupiny estetických, väčšina zákrokov však dokáže výrazne zlepšiť kvalitu videnia. Či už ide o veľmi časté zákroky odstránenia šedého zákalu či korekcie dioptrií, každý z nich dáva pacientovi novú nádej na plnohodnotný život bez obmedzení alebo bez bolesti.

Prevencia je jediná cesta, ako sa vyhnúť najhoršiemu

Zdravie máme len jedno, a tak je prevencia, nech už to znie ako klišé, tou najprijateľnejšou, a zároveň najjednoduchšou cestou, ako sa udržať čo najdlhšie v dobrej kondícii. A platí to aj pri zraku. Naše oči sú často veľmi namáhané a priznajme si, že ich veľakrát dokážeme doceniť až pri prvých problémoch. Práve preto sa kladie taký vysoký dôraz na prevenciu. Absolvovanie pravidelných preventívnych prehliadok u očného lekára môže mnohým problémom a poškodeniam zabrániť či predísť. No nie všetko je len na pleciach lekárov! Aj my sami sa musíme pričiniť o to, aby boli naše oči v tej najlepšej kondícii. Nie je to nič zložité, avšak aj malé kroky dokážu robiť veľké divy. 

Začať môžeme pri stravovaní. Práve strava je tým základným krokom, vďaka ktorému si udržíme svoje oči vo forme. Dostatok vitamínov z ovocia a zeleniny, voda a omega-3 mastné kyseliny sú základným predpokladom ich dostatočnej výživy. Podceňovať netreba ani ich ochranu pred slnečným žiarením, ale tiež si usledovať dlhé a neprerušované pozeranie na monitory. Už malým deťom od útleho veku vštepujeme, že by si oči nemali počas dňa chytať či pretierať. Lenže ako roky pribúdajú, akosi na to zabúdame. A tak si do očí zanášame rôzne nečistoty a baktérie, ktoré okrem zápalu môžu spôsobovať aj rôzne alergické reakcie. Sú to maličkosti, ktoré dokážu dať očiam to, čo potrebujú. 

Neberme svoj zrak ako samozrejmosť. Starajme sa o svoje oči, kým je ešte čas, pretože nie všetky poškodenia sa dajú liečiť. Navštívte kliniku očného lekárstva Medican v Trnave a presvedčte sa o ľudskom a odbornom prístupe lekárov v moderných priestoroch zdravotníckeho zariadenia. 

Viac informácií na www.medican.sk 

Article Categories:
Ako na zdravie a krásu