apr 19, 2021
525 Views
Komentáre vypnuté na Goji – účinky a použitie kustovnice čínskej

Goji – účinky a použitie kustovnice čínskej

Written by

Kustovnica čínska je ker, na ktorom rastú malé červené plody, bobule s názvom Goji. Toto pestrofarebné bobuľové ovocie pochádza z Ázie (konkrétne z Číny) a už viac ako 2 000 rokov ju tam ľudia používajú ako liečivú bylinu alebo ako potravinový doplnok. Využívajú nielen bobule, ale aj kvety, semená a korene.

Niektorí z vás ju možno poznajú aj ako bobule šťastia. Niet sa čomu diviť, keďže toto ovocie ponúka množstvo pozitívnych účinkov pre ľudský organizmus. A o aké účinky sa jedná? V nasledujúcich riadkoch sa dozviete najdôležitejšie účinky, ktoré ponúka tento elixír života, teda Goji.

Goji pomáha podporiť imunitný systém a bojuje proti rakovine

Bobule Goji v sebe ukrývajú veľa vitamínu C a A. Práve tieto dva vitamíny sú nevyhnutné pre budovanie pevnej imunity. Okrem toho slúžia aj ako prevencia rôznych chorôb – od nádchy, cez prechladnutie či chronické ochorenia.

Toto malé bobuľovité ovocie obsahuje mnoho antioxidantov, vrátane vyššie spomínaného vitamínu C, zeaxantínu a karotenoidov. Tie pomáhajú v boji proti rakovine (spomaľujú rast nádoru a zvyšujú účinnosť liečby rakoviny, odstraňujú škodlivé látky z organizmu..).

Goji reguluje hladinu cukru v krvi

Bobule Goji sú nápomocné pri vyrovnávaní hladiny inzulínu a glukózy v krvi. Hlavne ľudia, ktorí majú cukrovku, tak by toto ovocie mali konzumovať v dostatočnej miere.

Bobuľovité ovocie Goji pomáha zlepšovať stav pokožky

Jednou z ďalších výhod tohto malého ovocia je, že pomáha zlepšovať stav pokožky. Má to na svedomí beta-karotén, ktorý je známy svojou schopnosťou podporovať zdravú pokožku. Nielenže pomáha zlepšiť zdravie pokožky, ale znižuje jej podráždenie, spomaľuje starnutie pokožky a mnoho ďalšieho.

Ovocie Goji chráni zdravie očí

Bobule šťastia obsahujú vysoké hladiny zdravých antioxidantov, najmä zeaxantínu. Ten bojuje s voľnými radikálmi a redukuje oxidačný stres, ktorý ovplyvňuje oči (zdroj).

Mnohé štúdie poukazujú na skutočnosť, že vďaka konzumácií Goji môžete znížiť pravdepodobnosť vzniku slepoty. Dôvodom je, že Goji pomáha chrániť sietnicu pred škodlivými gangliovými bunkami, ktoré sú zodpovedné za glaukóm, ktorý vedie k strate zraku.

Goji - účinky a použitie kustovnice čínskejGoji poskytuje množstvo energie a pomáha pri trávení

Bobule Goji obsahujú mnoho živín, vďaka ktorým má organizmus dostatočný prísun energie. Obsahuje napríklad železo, ktoré by v prípade absencie v organizme spôsobovalo únavu. Okrem toho Goji obsahuje aj vlákninu, ktorá pomáha pri trávení.

Goji zlepšuje plodnosť

Podľa tradičnej čínskej medicíny majú bobule Goji schopnosť zlepšiť fungovanie reprodukčného systému. U žien je toto ovocie nápomocné s problémami s plodnosťou a u mužov pomáha zvyšovať produkciu spermií.

Ďalšie účinky bobúľ Goji

Malé červené bobule Goji ponúkajú množstvo pozitívnych výhod. Okrem vyššie spomínaných pozitívnych účinkov pre zdravie poskytuje i ďalšie účinky. Medzi ne patria:

  • Zlepšenie úzkosti a depresie
  • Zlepšenie spánku
  • Zlepšenie schopnosti sústredenia
  • Zlepšenie fungovania obličiek
  • Podporuje zdravie kostí a svalstva
  • Pomáha odbúravať stres
Article Tags:
·
Article Categories:
Ako na zdravie a krásu