Kontaktné šošovky sú malé šošovky na predpis, ktoré sa nosia v „kontakte“ s okom. Sú navrhnuté tak, aby korigovali refrakčné chyby a udržiavali zdravie oka. Plávajú na vrstve slzného filmu na povrchu rohovky.
Moderné kontaktné šošovky sú oveľa viac než len malé sklenené šošovky, ktoré sa vložia na oči. Fungujú však podobne ako bežné okuliare, ktoré lámu a zaostrujú svetlo, takže predmety vyzerajú jasne. Keďže šošovky priľnú k slznej tekutine na povrchu oka, pohybujú sa s prirodzene s pohybmi oka. Toto je jedna z výhod, ktorú majú kontaktné šošovky oproti okuliarom.
Typy kontaktných šošoviek
Nie všetky kontaktné šošovky sú rovnaké. Sú dostupné v rôznych formách, navrhnuté tak, aby vyhovovali rôznym účelom. Tieto formy sa môžu pohybovať od ich „modality“ alebo ako často meníte kontaktné šošovky – povedzme, denne alebo mesačne. Tiež vyhovujú rôznym potrebám, ako sú kontaktné šošovky pre astigmatizmus, kontaktné šošovky pre krátkozrakosť a ďalšie.
Kontaktné šošovky sa dodávajú v rôznych dioptriách. Ak nosíte kontaktné šošovky, pozrite sa na ich škatuľku alebo na váš predpis. Uvidíte znamienko plus alebo mínus, za ktorými nasledujú čísla. Rôzne tvary korigujú rôzne problémy so zrakom.
Torické šošovky, ktoré sú v spodnej časti viac zaťažené, pomáhajú korigovať astigmatizmus. Sférické šošovky, ktoré sú dookola rovnaké, pomáhajú korigovať krátkozrakosť a ďalekozrakosť. Existujú aj šošovky pre bifokálne a multifokálne šošovky.
História kontaktných šošoviek
Kontaktné šošovky prešli za posledných 500 rokov mnohými vývojmi, čím sa zvýšil ich komfort, pohodlie a čistota. História kontaktných šošoviek je rovnako fascinujúca ako súčasná technológia používaná na zvýšenie komfortu nosenia kontaktných šošoviek.
Kto vynašiel kontaktné šošovky?
Keď premýšľate o kontaktných šošovkách, pravdepodobne si nepredstavujete, že máte na hlave misku s vodou, no kupodivu to tak začalo. Taliansky vynálezca Leonardo da Vinci vo svojom „Codex of the Eye“ z roku 1508 špekuloval, že ponorenie hlavy do misky s vodou by mohlo zmeniť videnie. Dokonca vytvoril sklenenú šošovku s lievikom na jednej strane, aby sa do nej dala naliať voda, no prístroj bol nepraktický (a zrejme vyzeral dosť smiešne). V roku 1636, po preskúmaní Leonardovej práce, francúzsky vedec René Descartes navrhol ďalší nápad: umiestniť sklenenú trubicu naplnenú kvapalinou do priameho kontaktu s rohovkou. Ak by vás to zaujímalo, toto je dôvod, prečo sa nazývajú „kontaktné“ šošovky – pretože majú priamy kontakt s povrchom oka. Descartov vynález do istej miery zlepšil víziu; jeho použitie však znemožnilo žmurkanie. Zlepšenia v konštrukcii kontaktných šošoviek by sa znovu neobjavili takmer dve storočia.
Je ťažké prisúdiť jednému človeku všetky zásluhy za vynájdenie kontaktných šošoviek, keďže prešli mnohými vývojmi, no zásadným prelomom v oblasti mäkkých šošoviek boli českí chemici Otto Wichterle a Drahoslav Lím, ktorí publikovali svoju prácu „Hydrofilné gély pre biologické využitie“ v časopise Nature v roku 1959.