apr 27, 2021
665 Views
Komentáre vypnuté na Ako čo najkvalitnejšie obnoviť fasádu?

Ako čo najkvalitnejšie obnoviť fasádu?

Written by

S príchodom letných dní trávime viac času vonku, všímame si všetky zmeny v okolí a aj na dome. Možno sa práve zamýšľate, ako jeho vzhľad vylepšiť novou fasádnou farbou? Proces bude veľmi rýchly a jednoduchý – v prípade, že nie sú výrazné trhliny a fasáda si stále zachováva súdržný tvar. Navyše, neposkytuje živnú pôdu pre machy a rôzne huby. Starnú aj naše príbytky, no každý problém má svoje riešenie!

Aká kvalita okolitého životného prostredia, také zmeny na fasáde?

Na fasáde si po rokoch môžete všimnúť silno zažltnuté, sivasté alebo až čierne miesta. Takisto dobre nepôsobí ani od slnka vyblednutá farba. Takéto zmeny na fasáde sú bežné, žiaľ, neobývame ideálnu mikroklímu. Stopy na fasáde zanecháva prašnosť, dopravná situácia, blízkosť priemyselných zón, ale aj výrazné teplotné zmeny, nálety hmyzu a vtáctva.

Je toho naozaj neúrekom, preto sa vôbec netreba čudovať, že si fasádne farby vyžadujú toľkú pozornosť pri výbere. Samozrejme, keď ide o farbu, niekedy až príliš riešime odtiene a ich kombinácie – najmä pri fasádnych farbách treba dbať na ich praktickejšiu stránku. Sú umývateľné? Perfektne kryjú a odolávajú poveternostným podmienkam? Možno ich používať na viaceré druhy omietok, murív, panelov a aj drevotriesok?

Pozor, predtým, ako sa budete zaujímať o miešanie farieb online a výhody tejto služby, zabezpečte si podklad tak, aby nedochádzalo k zmene odtieňa.

Pri nátere fasádnou farbou na oživenie vzhľadu postupujeme takto:

  • fasádu dostatočne umyjeme pod prúdom vody
  • odstraňujeme aj menšie nečistoty, pretože v zhluku dokážu vytvoriť silnú bariéru a farba nepriľne. Pri slabom umytí taktiež nemusíme náterom dosiahnuť požadovaný odtieň a intenzitu
  • fasádu necháme vysušiť
  • Prvé základné nátery fasádnou farbou bývajú riedené približne 15 % vody
  • Druhý krycí náter už nemusí byť riedený, resp. postupujeme podľa pokynov od výrobcu
  • Medzi nátermi je nutná prestávka po dobu 4 – 6 hod
  • Farbu nanášame za priaznivého počasia – teplota by nemala klesnúť pod 10 – 8 °C
  • Používame kvalitné maliarske pomôcky k práci

 

 

Article Categories:
Ako na dom a zahradu · Ako na to