jún 22, 2024
99 Views
Komentáre vypnuté na Od čoho sa odvíja cena betónového plota?

Od čoho sa odvíja cena betónového plota?

Written by

Výstavba domu je finančne náročná. Niekedy sa k cene pridajú aj dodatočné náklady, s ktorými ste nerátali. Preto je vhodné, aby ste vopred zostavili kompletný rozpočet, a to vrátane úpravy pozemku a stavby plota. V súčasnosti sú veľmi populárne betónové ploty. Cena betónového plota sa odvíja od viacerých faktorov – od materiálu cez povrchovú úpravu až po inštaláciu. Čo všetko dokáže ovplyvniť cenu betónového plota?

Typ a dizajn betónového plota

Jedným z hlavných faktorov, ktorý ovplyvní výslednú sumu za betónový plot je jeho typ a dizajn. Ploty z betónu môžu byť jednostranné, obojstranné a dekoratívne. Obojstranné ploty sú oproti jednostranným drahšie približne o 10 %. Dekoratívne prvky na plote vám predražia sumu za oplotenie o 20 %. Navýšenie je však orientačné, pretože závisí od toho, či si vyberiete imitáciu kameňa, tehly alebo iného materiálu.

Nielen štruktúra povrchu plota zvyšuje jeho cenu. Betónové ploty je možné kúpiť v rôznych farbách. Pigmentovaný betón, ktorý sa používa na vytvorenie farebných plotov, zvyšuje náklady približne o 18%. Najobľúbenejšie farby pre betónové ploty sú šedá a antracitová. Do farebného odtieňa plota sa oplatí investovať, keďže ide o estetiku exteriéru domu.

Veľkosť a montáž plota

Je zrejmé, že vyšší a dlhší plot bude drahší ako plot menší. Náklady sú v tomto prípade spojené s tým, že je nutné použiť viac materiálu, nákladnejší je prevoz a tiež inštalácia. Možno budete potrebovať aj zeminu a osloviť firmu, ktorá ponúka predaj zeminy. Celkové náklady budú priamo úmerné dĺžke a výške požadovaného plotu.

Montáž betónového plota je ďalší významný faktor ovplyvňujúci celkové náklady. Profesionálna inštalácia zahŕňa viaceré kroky, napríklad zameranie trasy, výkopové práce, osádzanie stĺpov a dielcov, betónovanie a škárovanie. Napriek tomu sa komplexná služba na kľúč vyplatí, pretože zaručí kvalitne odvedenú prácu. Pri svojpomocnom stavaní plota hrozí, že sa dopustíte chýb a opravy prevýšia náklady na prácu. Súčasťou montáže môže byť aj doprava materiálu na miesto výstavby. Použitie hydraulickej ruky na vyloženie ťažkých betónových panelov znamená taktiež oveľa vyššiu konečnú sumu.

Ostatné doplnkové služby

Túžite po skutočne nádhernom plote? Môžete ho mať, ale budete musieť vytiahnuť z vrecka eurá naviac na okrasné stĺpiky, povrchovú úpravu či vyvýšené betónové záhony. Na jednej strane krása niečo stojí a na druhej strane pekný a kvalitný plot zvýši cenu nehnuteľnosti. Ak zvážite všetky faktory – typ a dizajn plota, farebné prevedenie, veľkosť a dĺžku, montáž a inštaláciu, dopravu a doplnkové prvky – môžete si byť istí, že zvolíte plot, ktorý nielen splní vaše očakávania, ale bude aj finančne výhodný.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

Article Categories:
O viem viac